Legjislacioni

 LIGJI Nr. 35/2016 "PËR TË DREJTAT E  AUTORIT DHE TË DREJTAT E  TJERATË LIDHURA ME TO" Neni 77 

Përdorimi i veprave të destinuara për personat me aftësi të kufizuara

1. Përdorimi i veprave me të drejtë autori do të lejohet për personat fizikë dhe juridikë, të miratuar nga institucioni shtetëror përkatës,  që përfaqëson interesat e personave me aftësi të kufizuara,  kur  ata  veprojnë  pa  qëllime  përfitimi  ekonomik,  pa  autorizimin  e  autorit  të  një  vepre apo titullarit të së drejtës së autorit për këtë vepër dhe pa shpërblim, por duke treguar, kur është e mundur, burimin, duke përfshirë edhe emrin e autorit, për të përdorur një vepër të botuar në mënyrë të ligjshme ose të përcjelljes për publikun, sipas mënyrave të parashikuara në pikat 2 dhe 3, të këtij neni, me kushtin që vetëm personat me aftësi të kufizuara do të kenë mundësinë  për  të  përdorur  dhe  aksesuar  këto  vepra,  në  masën  që  dikton  paaftësia  specifike,  me përjashtim të veprave të krijuara posaçërisht për këtë qëllim.  

2.  Për  qëllimin  e  kufizimit  të  parashikuar  në  pikën  1,  të  këtij  neni,  do  të  lejohet  të  riprodhohet, të botohet, të përshtatet dhe të përcillet për publikun, duke përfshirë edhe vënien në dispozicion të publikut të një vepre me anë të rrjeteve kompjuterike (internetit), me anë të një versioni audio ose në formë elektronike dhe me anë të një versioni në formën e të lexuarit dhe të shkruarit në relieve të veprës (Braille).    

3.  Përdorimi  i  veprave  me  të  drejtë  autori  do  të  lejohet  për  nevojat  e  personave  me  dëmtime mendore dhe të leximit për të riprodhuar, botuar, përshtatur dhe për të përcjellë për publikun,  duke  përfshirë  edhe  vënien  në  dispozicion  të  publikut  të  një  vepre  me  anë  të  rrjeteve kompjuterike (internetit), veprat e përshtatura posaçërisht për këta persona. Përshtatja e  veprave  për  këta  persona  do  të  thotë  një  transformim  gjuhësor  i  veprave  në  një  mënyrë  të  tillë që t’i bëjë të kuptueshme për personat me dëmtime të tilla


Name

Albert Nikolla,1,Aldous Huxley,1,Alexander DUMAS,1,Alma Sulaj,1,Anthony Doerr,1,At Zef Pllumi,1,Atiq Rahimi,1,Brikena Elezaj,1,Carlos Ruiz Zafon,1,Charlotte Brontë,1,Clara Sanchez,1,Cristina Caboni,1,Dante Alighieri,1,E.W.Heine,1,Edmond Tupja,1,Elona Qordja,2,Elsa Skenderi,1,Elsa Xhai,28,Elvira Neci,5,Enxhi Baha,1,Erich From,1,Erich Maria Remarque,1,Erizalda Koleci,1,Eseistike,1,Eva Ajdini,1,F.Scott Fitzegerald,1,Fabula,1,Ferit Lamaj,1,Filozofi,1,Fjodor Dostojevski,1,Florian Kokona,6,Franz Kafka,3,Gabriele Sharbonet,1,Gazmend Agaj,1,George Orwell,2,Gi de Mopassan,1,Giuseppe Ungaretti,1,Herman Esse,1,Hiqmete Daja,1,Honore de Balzac,2,Ibrahim Kadriu,1,Ismail Kadare,2,James Patterson,1,Jean- Louis Fournier,1,John Green,1,John Steinbeck,1,Jorge Angel Livraga,1,Julian Barnes,1,Khaled Hosseini,1,libra ne audio,72,Lion Fohjtvanger,1,Lionel Duroy,1,Lirik,1,Lorela Garuli,1,Luan Starova,1,Lucinda Riley,3,Margaret Mazzantini,1,Marguerite Duras,1,Mario Puzo,1,Mark Vuji,1,Martha Heesen,1,Martin Camaj,1,Maya Angelou,1,Miranda Haxhia,1,Nexhip Ejupi,1,Novele,5,Osho,1,Paulo Coelho,1,Pellumb Alia,1,Permbledhje shkrimesh,1,Perralle,1,Petro Marko,1,Poem,2,Poezi,2,PREC ZOGAJ,1,Raimonda Moisiu,1,Rhonda Byrne,1,Roman,52,Spiro Xhai,1,Susanna Tamaro,1,Tereza Cadra,2,Tragjedi,1,Tregime,2,Tregimtare zvicerane te shek.XX,1,Uilliam M.Thekeri,1,Uilliam Shekspir,1,Umberto Eco,1,Valbona Omeri,20,Viktor Canosinaj,2,Wilbur Smith,1,Xhejm Petërson,1,Xhoana Lindsej,2,
ltr
static_page
BIBLIOTEKA KOMBËTARE E TË VERBËRVE!: Legjislacioni
Legjislacioni
BIBLIOTEKA KOMBËTARE E TË VERBËRVE!
https://bkv.shvsh.org.al/p/legjislacioni.html
https://bkv.shvsh.org.al/
https://bkv.shvsh.org.al/
https://bkv.shvsh.org.al/p/legjislacioni.html
true
9184743627805961364
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Dëgjo tani ! Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All REKOMANDUAR PER JU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Nuk u gjet ajo që kërkuat Kthehu në Kryefaqe E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhejtor tani 1 minutë më parë $$1$$ minuta më parë 1 orë më parë $$1$$ orë më parë Dje $$1$$ ditë më parë $$1$$ javë më parë më shume se 5 javë më parë Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy